Можеш ли да умреш от главоболие? Невролог - за симптомите и лечението на мигрена


Каква е разликата между мигрена и друго главоболие, защо обикновените аналгетици не действат при нея, вярно ли е, че болестта придружава таланта и възможно ли е да умреш от нея?.

Кристина Садоха. Специалист от 32 години изучава и лекува първично главоболие, защитава тезата си за мигрена. Снимка: от личен архив

Как да различим мигрена от друго главоболие

Някои учени вярват, че поне веднъж в живота всеки страда от мигренозен пристъп. Но не винаги това, което някой нарича мигрена, е.

„Ако човек седи в лекарския кабинет и се оплаква, че сега има мигренозен пристъп, бъдете сигурни, че главата му боли по съвсем друга причина“, казва Кристина Садоха. - Защото човек по време на пристъп на мигрена няма да отиде в клиниката. Той просто не може да го направи. Болката е толкова силна и мъчителна, че напълно „изключва“ човека от нормалните му дейности. Неслучайно Световната здравна организация включи мигрената сред деветнадесетте заболявания, причиняващи най-голяма социална дезадаптация.

Снимката е само с илюстративна цел. Снимка: pixabay.com

По време на атака се изисква пълна почивка. Човек сам се стреми да се затвори в тъмна стая, да свали завесите, да изключи всички телефони, да легне, да си сложи превръзка и да замръзне. Да не чуваш никого, да не виждаш нищо, да не знаеш за нищо... От обикновени движения - ходене, изкачване на стълби, завъртане на главата и дори лека емоция - става още по-лошо.

Болката се описва по различни начини - сякаш методично се удря главата с чук или се забива пирон, сякаш черепът се разделя на две.

- Характеристики на мигренозната болка - тя е много интензивна, пулсираща и концентрирана, като правило, в едната половина на главата, по-често в фронто-орбитално-темпоралната част, - обяснява Кристина Садоха. - Атаката непременно е придружена от гадене, повръщане, лек или звуков страх. Ако няма нито един от тези сателитни симптоми, нямате мигрена..

Какво е атака

Отначало се появяват признаци на пристъп (те винаги са едни и същи): летаргия, апатия, раздразнителност, тревожност или, обратно, еуфория. Някои хора имат силно изразена жажда за определени храни, като сладки или пикантни храни. Или дискомфортът в стомаха започва да нарушава. Един от пациентите на Кристина Садоха, подходът на мигрена, "предсказа" миризмата на дим. Дим, разбира се, нямаше никъде наоколо, това е фалшиво обонятелно усещане.

Редица предшественици на главоболието се наричат ​​аура. Това могат да бъдат зрителни смущения - светкавици пред очите, изкривени предмети, сляпо петно, което мигрира в пространството и увеличава размера си. Някои имат усещане като студ в крака или ръката; изтръпване на определени части на тялото. Възможно е да се появят трудности при говорене или, обратно, пациентът не разбира добре забележките, отправени към него. Аурата трае от 30 минути до час, след това се появява и нараства главоболие, придружаващо го с гадене, повръщане, звуков страх и други симптоми.

Пристъпът на мигрена продължава от няколко часа до три дни. Последната фаза е придружена от сънливост, слабост, летаргия. Пациентите често изпитват страх, че това ще се повтори..

Кой получава мигрена и защо

Цезар, Пикасо, Бетовен, Дарвин, Фройд, Карол, Булгаков и много други известни талантливи хора знаеха от първа ръка какво е мигрена. Те дори предположиха, че тази болест е спътник на гения.

Друго докосване до портрета на пациент с мигрена е повишената емоционалност, тревожност и впечатлителност. Не е изненадващо, че жените сред жертвите на това заболяване са един и половина пъти повече от мъжете. Вероятно поради факта, че представителките на нежния пол са склонни да описват чувствата си по-ярко, мигрената отдавна се счита за черта на подозрителни и възвишени млади дами с голямо въображение и склонност към драматизиране на събитията.

Но през последните години учените стигнаха до извода, че става въпрос не толкова за психологически реакции, колкото за наследственост. Идентифициран е патологичен генен маркер в 19-та хромозома, който е "виновен" за появата на мигрена. В 75% от случаите болестта се предава по майчина линия.

Снимката е само с илюстративна цел. Снимка: pixabay.com

„Някои пациенти отричат ​​това в началото: нито майка, нито баба са страдали от главоболие“, казва специалистът. - И тогава се оказва, че в семейството е имало патология, например, леля или братовчед са страдали от нея.

И може би генът, отговорен за мигрената, би дремел години наред, ако не и начинът на живот. Болестта, като правило, се провокира от прекомерност във всяка дейност: умствена работа без почивка, физическо натоварване, което надвишава възможностите на тялото, бурни емоции, продължителен психически стрес, твърде дълго пътуване или по-дълга от обичайната работа на компютър. Дори по отношение на съня е важно за склонните към мигренозни атаки да спазват принципа на златната среда: излишният сън за тях е също толкова вреден, колкото и липсата на сън.

Това, което ядем, също играе роля. Задействащите храни са различни за всеки страдащ от мигрена. Някои имат кафе, а други домати, ядки, сирене или яйца. Всичко е строго индивидуално. При един от пациентите на Кристина Садока припадъкът е бил ясно свързан с употребата на шампанско.

Ако се установи връзка между появата на пристъп и употребата на специфични храни, по-добре е да ги изключите от диетата, препоръчва лекарят.

Защо честите припадъци могат да доведат до инсулт

Мигрената е съдбата на младите хора. В 75% от случаите започва на 17-25 години, а височината на заболяването пада на 25-35 години. И има схващане, че болестта е безвредна. От нея, казват, още никой не е починал. Изтърпете, легнете и всичко ще се нормализира. "Несериозността" на заболяването често се свързва с факта, че по време на атака жизнените показатели, кръвното налягане и сърдечната дейност, въпреки много лошото здраве, често са в нормални граници.

Съвременните невролози обаче не виждат причина за оптимизъм: притока на кръв намалява, мозъчните тъкани изпитват кислороден глад, храненето им се нарушава и колкото по-често това се случва, толкова по-вероятно е натрупването на негативни промени. Смята се, че пристъпите поне веднъж месечно в крайна сметка могат да доведат до инсулт. Това се потвърждава от световната статистика: всеки трети инсулт в млада възраст е мигрена.

Снимката е само с илюстративна цел. Снимка: pixabay.com

„Наскоро имаше такъв случай в личната ми клинична практика“, споделя лекарят своя опит. - 38-годишен мъж получи инсулт в задната част на мозъка след атака. А в медицинската неврологична литература мигренозният инсулт е описан дори при 16-годишно момиче.

Как може да се подозира страховито усложнение? Един от тревожните признаци е, ако нарушенията в зрението, речта, движенията, предхождащи главоболието, продължават повече от час. В такава ситуация е по-добре да се обадите на линейка. ЯМР на мозъка, за предпочитане с помощта на съдова програма, ще помогне да се идентифицира или изключи животозастрашаващо усложнение.

Как да лекуваме мигрена

Тези, които са преживели пристъп на мигрена, като правило са опитвали всякакви видове самопомощ върху себе си - от стягане на главата със стегната превръзка и гореща вана до пълния арсенал от болкоуспокояващи, които се предлагат в най-близката аптека. Кристина Садоха срещу народните методи:

- Факт е, че промените в мозъка по време на атака се случват на етапи. На първата малките съдове се стесняват, на втората големите се разширяват, на третата стените на съдовете набъбват, а на четвъртата тези симптоми се развиват. Главоболието се появява по време на 2-ра и 3-та фаза. И всякакви затоплящи манипулации (горещи вани и компреси), съдоразширяващи лекарства (спазмолитици) са противопоказани в този случай. Напротив, за да се улесни, е необходимо да се предотврати вазодилатацията, която причинява и влошава главоболието..

Обикновените аналгетици, парацетамол, аналгин, цитрамон, аспирин, аскофен и други нестероидни противовъзпалителни лекарства (диклофенак) също са по-склонни да разочароват пациентите.

Снимката е само с илюстративна цел. Снимка: unsplash.com

За облекчаване на пристъпите на мигрена са разработени специални средства - триптани, които имат вазоконстрикторно действие и се произвеждат главно под формата на таблетки, аерозоли и инжекции. Приемането им заедно с антиеметични лекарства помага за облекчаване на тежки симптоми, но както подчертава неврологът, те трябва да бъдат подбрани индивидуално - това, което подхожда на един пациент, не винаги работи за друг.

Освен това облекчаването на симптомите на пристъп е само част от терапията, подчертава специалистът. Много пациенти дори не са наясно с това, вярвайки, че приемането на хапчета по време на главоболие е лечението. Ако мигрена се посещава поне веднъж месечно, се изисква курс на превантивно лечение, който в идеалния случай трябва да продължи два месеца. Необходима е и така наречената основна терапия, която елиминира последиците от гърчовете - намаляване на притока на кръв в мозъка, лишаване от кислород и метаболитни нарушения. За да предпишете пълноценно лечение, трябва да се консултирате с невролог или терапевт.

Невъзможно е напълно да се отървете от мигрена, казва лекарят. Да забравим за това обаче дълго време е реално. В отговор на молба за пример за успешно лечение, лекарят разказа за своята пациентка, която всеки месец е имала припадъци и е продължила до три дни, а след предписаното лечение тя живее без мигрена от четири години..

При лечението и профилактиката на мигрена е много важно как хормоните се държат в тялото. За много жени пристъпът често предшества менструацията. По време на бременност някои имат по-чести пристъпи, докато други, напротив, изчезват. Може да провокира патология и продължителна употреба на контрацептиви.

„Препоръчвам на жените, страдащи от пристъпи на мигрена, да се консултират с гинеколог или ендокринолог, да проверят нивото на полови хормони и хормони на щитовидната жлеза“, казва лекарят. - Имаше случаи, когато след коригиране на хормоналния статус гърчовете спонтанно изчезваха.

След менопаузата пристъпите на мигрена преминават без лечение за някои жени, казва лекарят. Вярно е, не всички. И тя дава няколко клинични примера от практиката си, когато пациенти над 55 години се обръщат към нея. Според лекаря страдащите от тази патология на всяка възраст се нуждаят от постоянно внимание към себе си, контрол върху емоциите, интелектуален и физически стрес.

Лечение на мигрена: списък на лекарства за мигрена и главоболие

Мигрената е наследствено заболяване, при което мозъчните съдове са свръхчувствителни и възпалени под въздействието на неблагоприятни външни и / или вътрешни фактори. Пристъпите на мигрена са придружени от силна болка, фотофобия и гадене. Няма постоянни дегенеративни промени в мозъка, вазодилатацията и възпалението се появяват само по време на атака и след това спират.

Мигрената не представлява опасност за здравето; освен това хората, страдащи от нея, запазват по-дълго яснота на ума и добра памет. Но по време на болезнени атаки не искам да мисля за положителните страни на болестта. Как да разберете дали наистина имате мигрена или главоболието е от различно естество?

Ето какво трябва да знаете за мигрената:

Атаките обикновено имат четири етапа: продром, аура, самата болка и пост-нормален период;

Продромът е тревожност и предчувствие за атака, аурата е зрителни, тактилни, обонятелни и речеви нарушения преди атака, болката при мигрена винаги е много силна, пулсираща и локализирана в определена част на главата, а след нормалния период е чувство на слабост след атака;

Понякога има мигрена без аура, но липсата й не премахва диагнозата;

Тежките пристъпи на мигрена могат да бъдат придружени от повръщане, замаяност, двойно виждане и потъмняване на очите и дори парализа на крайниците. Повтарящите се коремни болки и повръщане с неизвестна етиология при деца също могат да бъдат проява на мигрена..

При момичетата мигрената се проявява за първи път на възраст 13-23 години, често пристигането й е свързано с първото раждане. Младите мъже страдат от това заболяване много по-рядко, но започват да страдат по-рано - от 8-10 години и е трудно да се предскаже кога ще приключат атаките. Мигрената се диагностицира само при 6% от цялото мъжко население. Сред жените страда една пета, но почти всички мигрени отстъпват след менопаузата.

Невъзможно е да се излекува напълно мигрената, както и да се обяснят нейните причини или да се предотврати нейното развитие. Но болестта може и трябва да бъде взета под контрол. В идеалния случай не трябва да имате повече от две атаки на месец и те не трябва да продължават повече от два часа. За тези, които са свикнали да се гърчат от болка и да тичат до тоалетната за два-три дни, подобни думи изглеждат като непостижима мечта. Но не бързайте да се отчайвате. Ще се опитаме да ви научим да живеете по такъв начин, че не мигрената да ви контролира, а вие..

За да получите мигрена под контрол, трябва:

Изчислете провокиращите фактори и внимателно ги избягвайте;

Разберете разнообразието от лекарства за болка, изберете правилното лекарство и го приемайте правилно за бързо облекчаване на болката;

Направете всичко възможно, за да намалите честотата на атаките.

Сега ще анализираме подробно всяка от тези три точки..

Задейства мигрена: изправете се срещу врага

Мигрената не е главоболие само по себе си, а само повишена чувствителност на мозъка. За да започне болката, са необходими провокиращи фактори, които се наричат ​​мигренови тригери. Човек може да има един или повече от тези тригери и понякога припадъци се случват само от определена комбинация от тях..

Какво означава: ако няма причина, тогава няма да има припадъци? Съвсем правилно, но е трудно да се изолирате напълно от тригерите - те са буквално навсякъде. Някой имаше по-голям късмет - тяхната мигрена се преодолява само на фона на стрес, докато някой страда от спад в атмосферното налягане.

Не бързайте да правите изводи, опитайте да водите „дневник за мигрена“ за един месец. Начертайте електронна таблица, маркирайте датите отгоре и запишете всички възможни задействания отстрани. Ако имате припадък, поставете плюсовете в колоната срещу провокиращите фактори, възникнали в този конкретен ден. Например: пиеше - плюс, не спеше достатъчно - плюс, валеше - плюс, караше се с някого - плюс и т.н. Това мини-проучване ще изясни кои тригери (или комбинации от тригери) предизвикват мигренозни атаки във вас..

И за да ви помогнем да забележите враговете си, ето списък на всички възможни вътрешни и външни задействащи мигрена:

Алкохол. На първо място, трябва да се пазите от червено вино и шампанско. Всеки алкохол разширява кръвоносните съдове и провокира мигрена, но червеното вино съдържа и флавоноиди, а шампанското съдържа мехурчета въглероден диоксид, така че съдоразширяващият ефект на тези силни напитки е най-изразен;

Храна. Тук на първо място са продуктите, съдържащи тирамин - пушени меса, синьо сирене, бира. По-рядко цитрусовите плодове, бананите и шоколадът действат като задействащи фактори. Напоследък има доказателства, че пристъпите на мигрена могат да бъдат провокирани от повсеместния мононатриев глутамат, хранителна добавка, която подобрява вкуса на повечето готови храни. Що се отнася до кофеина, неговата роля в задействането на механизма на мигрена е противоречива. От една страна, кафето и силният чай свиват кръвоносните съдове, а от друга страна, редовната консумация на кофеин води до пристрастяване. И рязък отказ от него води до нежелани промени в съдовия тонус и в резултат на това пристъп на мигрена;

Диета. Всъщност не е толкова важно какво ядете, колкото колко редовно го правите. Дългата почивка между храненията провокира критичен спад в нивата на кръвната захар. И кой е най-ненаситен в нашето тяло? Разбира се, мозъкът. И ако той е склонен към мигрена, тогава няма да пропусне да отмъсти за гладната ви стачка с атака на мъчителна болка. Само не забравяйте да закусвате на всеки 3-4 часа;

Алергия. Индивидуалната непоносимост към храна, лекарства или външни фактори (прах, прашец) е пряко свързана с честотата на мигренозните атаки. Този факт е потвърден от медицинско проучване, по време на което група пациенти е била изолирана от всички алергени, които са имали в продължение на три месеца. При абсолютно всички субекти честотата на атаките намалява и болката става по-малко интензивна и продължителна;

Течност. Всеки, особено страдащият от мигрена, трябва да пие 1,5 литра чиста вода на ден. Това ще позволи на биохимичните реакции в организма да протичат правилно и отпадъците от тези реакции няма да се натрупват в тъканите и кръвоносните съдове. Ако се занимавате със спорт или усилена физическа работа, помислете за нарастващата нужда на тялото ви от чиста вода. Не в чай, кафе или сок, а в обикновена вода;

Лекарства. Лекарства с вазодилатиращ ефект (например нитроглицерин, курантил и др.) Почти сигурно ще задействат механизма на мигрена и ще предизвикат атака, затова внимателно прочетете анотациите към всички лекарства, преди да ги вземете;

Спете. Възрастният трябва да спи 6 до 8 часа на ден, не по-малко. Да предположим, че сте сменили работното си място и вместо обичайните 8 часа вече спите само 5. Адаптирането към такъв график със сигурност ще бъде придружено от мигренозни атаки. Същото може да се случи и с човек, който е излязъл на почивка и е решил да спи до обяд - много вероятно е вашият сибаризъм да доведе до ужасно главоболие;

Емоционален стрес. Трудно е да си представим ежедневието без стрес, но можете да се научите как правилно да се отпуснете и да възстановите душевното равновесие. Това е особено важно за хората с мигрена. По време на самия стрес, когато тялото е фокусирано, няма да има атака - той ще ви изпревари няколко часа по-късно, или на следващия ден. Ето защо, след нервен шок или конфликт, полагайте всички усилия, за да прогоните негативизма и да се освободите от напрежението;

Спорт и дейности на открито. Цял ден в градината, първата тренировка за фитнес, дълго пазаруване - и сега вече сте се сринали с пристъп на мигрена. Позната снимка, нали? Ако се движите малко в живота, не бързайте да се натоварвате, а ако, напротив, редовно се занимавате със спорт, продължете в същия дух и никога не намалявайте рязко темпото;

Времето. Капките на въздушното налягане не са най-популярните причини за мигрена - тези фактори засягат само хора с нестабилно кръвно налягане. Едното обаче не пречи на другото и е вероятно да сте хипертоници, страдащи от мигрена;

Заобикаляща среда. Атака може да бъде предизвикана и от други външни фактори: дълъг силен звук (строителна площадка, производствена работилница, рок концерт, футболен мач), силна миризма (парфюм, боя, лак, разтворител), мръсен въздух (задимена или прашна стая);

Хормони. Ето отговора на въпроса защо мигрената така „обича“ нежния пол. По време на живота в тялото на всяка жена под въздействието на половите хормони настъпват сериозни промени: едно момиче узрява, менструира, забременява, ражда, храни и губи плодовитост. И хормоните действат на всеки етап. Не е чудно, че почти всички жени с мигрена изпитват тежки пристъпи в навечерието на своя период, в периода след раждането и по време на менопаузата..

Как да се отървем от главоболие?

Е, най-накрая стигнахме до най-важното, казвате и изброявате в ума си всички въпроси, които ви доведоха до тази страница:

Трябва ли да приемам болкоуспокояващи за лечение на мигрена??

Колко често можете да го направите?

И как да се отървете от гаденето?

Вредни ли са хапчетата за главоболие??

Как се различават помежду си, с изключение на цената?

Кога да приемате лекарството: по време на аурата, след появата на болка или когато вече не е възможно да се понася?

Или може би вземете хапче за всеки случай, при първото предчувствие за атака?

Нека да се справим с всичко по ред. Нека започнем с пълен списък на всички лекарства за мигрена и главоболие, с указание за истинския им състав. Може би ще бъде голяма изненада за вас, че за едно и също вещество аптеката може да ви начисли сума, която се различава 10 или повече пъти. Също толкова важно е да се научите да правите разлика между хапчета, които са подходящи за лечение на мигрена, и тези, които са напълно неподходящи, както и да оценявате тежестта на възможните нежелани реакции.

Прости болкоуспокояващи

Официалната медицина нарича такива лекарства с кратко съкращение НСПВС - нестероидни противовъзпалителни лекарства, тоест облекчаване на възпалението без помощта на хормони. По-долу даваме подробен списък на тези лекарства и дори ако не намерите името на таблетките си в него, прочетете техния състав - със сигурност има напълно познати термини..

Абсолютно всички НСПВС облекчават главоболието, като спират възпалението в съдовите стени. С други думи, тези лекарства премахват самата причина за болката, което е много добре. Някои таблетки обаче съдържат допълнителни компоненти, които имат седативен или спазмолитичен ефект. Колко важно е при лечението на мигрена, ще обсъдим подробно.

И първо, нека разделим всички лекарства за главоболие на две големи групи:

Еднокомпонентни аналгетици

Простите еднопосочни аналгетици включват ацетилсалицилова киселина, ибупрофен, ацетаминофен, напроксен, кеторолак, ксефокам, лорноксикам и диклофенак.

Към днешна дата в Русия са регистрирани следните лекарства:

Ацетилсалицилова киселина (Аспирин, Упсарин). За лечение на мигрена е подходяща доза от 500 mg или повече, най-добрият вариант е да се пият две таблетки от 500 mg наведнъж. Ефервесцентните таблетки са много по-добри, тъй като се усвояват по-бързо, което е много важно в условията на гадене. В аптеките можете да намерите така наречения сърдечен аспирин (Thrombo ACC, Aspirin cardio), който се предписва с профилактична цел при пациенти със заплаха от инсулт и инфаркт, тъй като ацетилсалициловата киселина намалява съсирването на кръвта. Внимавайте: такъв аспирин абсолютно не е подходящ за лечение на мигрена, има твърде малка доза;

Ацетаминофен (Парацетамол). Смятахме, че парацетамолът е лек за треска при деца. Само по себе си е безопасно, но не е много ефективно, така че многокомпонентните аналгетици с добавка на парацетамол са по-подходящи за лечение на мигрена. Чистият ацетаминофен също се продава под имената Panadol, Tylenol, Efferalgan;

Ибупрофен (Нурофен 200 mg; Нурофен форте 400 mg; Mig 200; Mig 400; Brufen; Advil). Има аналгетични, антипиретични и противовъзпалителни ефекти. Добре се понася от пациентите, бързо облекчава главоболието. При мигрена се предписва в доза от 500 mg;

Натриев метамизол (Analgin 500 mg; Baralgin 500 mg). Не започнахме списъка с този най-високо оценен аналгетик, тъй като той беше толкова силно дискредитиран през последните няколко десетилетия. Редовният прием на метамизол натрий влияе отрицателно върху състава на кръвта, чернодробната и бъбречната функция. В целия цивилизован свят отдавна не се произвежда чисто вещество в доза от 500 mg, но към състава на многокомпонентните болкоуспокояващи се добавят само 100-250 mg. В Русия все още се произвежда стотинка аналгин с конска доза метамизол, който добре облекчава мигренозното главоболие, но причинява непоправима вреда на здравето при редовна употреба;

Напроксен (Naproxen 250 mg, Nalgezin 275 mg, Nalgezin forte 550 mg). За лечение на мигрена се използва както самостоятелно в доза 500-750 mg, така и като част от комбинирани препарати за главоболие. Също така често се използва за борба с повтарящи се болки при жените;

Диклофенак (Voltaren) е противовъзпалително средство, което се използва с успех при болки в гърба и ставите. Има много търговски наименования за диклофенак и Волтарен е може би най-известният от тях. За облекчаване на остро главоболие и лечение на мигрена, използвайте диклофенак таблетки или Voltaren на прах;

Кеторолак (Кетанов, 10 mg);

Лорноксикам (Ksefokam, Ksefokam rapid). Ketanov и Ksefokam са най-мощните аналгетици, с които можете дори да елиминирате пулсиращ зъбобол или спазми от чернодробни колики. И двете лекарства се използват активно при лечението на мигрена и не само в таблетки, но и в инжекции..

Многокомпонентни аналгетици

Съставът на такива болкоуспокояващи може да съдържа една или повече основни активни съставки (например метамизол натрий и парацетамол), както и едно или две допълнителни вещества (например кодеин, кофеин или фенобарбитал).

Известно е, че кофеинът има вазоконстрикторно действие, което е много важно за мигрена. Кодеинът и фенобарбиталът успокояват нервната система и намаляват възбудимостта на мозъчната кора. По-рано фенобарбитал се използва във високи дози за лечение на епилепсия и тази практика дава възможност да се изложат неговите сериозни странични ефекти и да се регистрира пристрастяващ ефект. Имайте предвид, че кодеинът и фенобарбиталът предизвикват пристрастяване, което означава, че хапчетата с такива добавки не са подходящи за редовното лечение на мигрена..

Нека изброим най-популярните комбинирани лекарства за главоболие:

Цитрамон (парацетамол 180 mg + кофеин 30 mg + ацетилсалицилова киселина 240 mg). Аскофен има същия състав. Тези лекарства са подходящи за лечение на мигрена при пациенти, които нямат проблеми с високо кръвно налягане и съдови спазми. За да спрете атака, трябва да изпиете поне 2 таблетки наведнъж;

Мигренол, Панадол екстра (парацетамол 500 mg + кофеин 65 mg). Ето ярък пример за изтегляне на пари от невежи хора, страдащи от диви главоболия. Те отиват в аптеката, където услужливо им се предлага специално лекарство за мигрена, което се нарича Migrenol и, разбира се, струва няколкостотин. Всъщност и Migrenol, и Panadol extra представляват хартиен блистер с десет рубли парацетамол и чаша кафе. И за мигрена, тези лекарства помагат по-лошо от Citramon (също, между другото, десет рубли);

Пенталгин. Под тази търговска марка се продават 4 лекарства, които се различават леко по състав и предназначение. Първите три са подходящи за облекчаване на болката по време на редки (не повече от 2 пъти месечно) пристъпи на мигрена, а четвъртата има спазмолитичен ефект и е предназначена за премахване на колики, порязвания, зъбни, мускулни, ставни и менструални болки:

Пенталгин N (метамизол натрий 300 mg + напроксен 100 mg + кофеин 50 mg + кодеин 8 mg + фенобарбитал 10 mg);

Пенталгин ICN (метамизол натрий 300 mg + парацетамол 300 mg + кофеин 50 mg + кодеин 8 mg + фенобарбитал 10 mg). Лекарствата Sedal M и Sedalgin neo имат един и същ състав;

Пенталгин плюс (пропифеназон + парацетамол + кофеин + кодеин + фенобарбитал);

Пенталгин (парацетамол 300 mg + напроксен 100 mg + кофеин 50 mg + дротаверин 40 mg + фенирамин малеат 10 mg).

Кофетинът (пропифеназон 210 mg + парацетамол 250 mg + кофеин 50 mg + кодеин 10 mg) е добър, тъй като не съдържа аналгин, но не е подходящ за постоянно лечение на мигрена поради кодеин;

Tempalgin (метамизол натрий 500 mg + триацетонамин 4 толуолсулфонат 20 mg). Това са познатите „зелени хапчета от главата“. В действителност, те облекчават добре болката, благодарение на голяма доза аналгин и ненаркотична седативна добавка;

Спазмалгон (Spazgan, Bral, метамизол натрий 500 mg + питофенон 2 mg + фенпивериний бромид 20 mg). Голяма грешка е да се използва постоянно това лекарство за лечение на мигрена. Той има съвсем различно предназначение. Разбира се, 500 mg аналгин ще притъпят всяка болка, но вече говорихме за нейната вреда. А останалите компоненти на Spazmalgon имат спазмолитично действие, което не е от значение за мигрена, тъй като съдовете в мозъка са разширени и възпалени, а не компресирани. Нека разсеем мита докрай: Drotaverin (No-shpa) също е безполезен при мигрена. Има изключително спазмолитично, а не противовъзпалително действие и няма спазми по време на пристъп на мигрена;

Andipal (метамизол натрий 250 mg + дибазол 20 mg + папаверин 20 mg + фенобарбитал 20 mg). Много ефективно лекарство за облекчаване на главоболие при хора, страдащи от мигрена на фона на хипертония и повишена нервна възбудимост. Въпреки това, поради факта, че една таблетка Andipal съдържа само половин таблетка аналгин, за лечение на мигрена трябва да изпиете две таблетки наведнъж, а това са 40 mg фенобарбитал. В крайна сметка пристрастяването е неизбежно.

Нека сега обсъдим "пожарникарите", инжекционни методи за облекчаване на ужасно главоболие по време на мигренозен пристъп. Към тях трябва да се прибягва, когато човек пие абсолютно неподходящи хапчета, които не му помагат и губят ценно време, или когато смело търпи болка, докато започне да се изкачва по стената. Разбира се, това не може да се направи, но ако ситуацията все пак възникне, ще трябва да инжектира.

Следните аналгетици се използват най-често за интрамускулни инжекции у дома:

Баралгин - 2500 mg аналгин в 1 ампула. Еквивалентът на пет таблетки аналгин веднага попада в кръвта. На етапа, когато главоболието е непоносимо и е придружено от гадене, това е най-добрият изход;

Кеторол - 30 mg кеторолак в 1 ампула. Той помага на Баралгин по-бързо и по-добре, нанася по-малко вреда на здравето, но струва много повече и никога не е на разположение на спешните лекари. Ако имате тежка мигрена, по-добре е да купите сами Ketorol от аптеката, заедно с подходящи спринцовки, и да го държите под ръка.

Ефективна и безболезнена алтернатива на инжекциите са ректалните супозитории. Тъй като в ректума преминават големи съдове, оттам болкоуспокояващите бързо навлизат в кръвта, заобикаляйки храносмилателния тракт, обхванат от гадене..

Следните супозитории се използват за лечение на мигрена:

Волтарен 50 и 100 mg (диклофенак);

Cefekon D (парацетамол);

Индометацин 50 и 100 mg.

Ако гаденето не е много силно и не е придружено от повръщане, има смисъл да се приема диклофенак на прах - Voltaren Rapid Sachet. Той се абсорбира много бързо в стомаха и не дразни лигавицата, поради което не влошава гаденето.

В края на разговора за комбинирани болкоуспокояващи за лечение на мигрена бих искал да се спра по-подробно на лекарствата, отпускани по лекарско предписание. Не можете да купите такива хапчета в аптека просто така, защото те съдържат опасни вещества, които предизвикват пристрастяване. Например Zaldiar (трамадол 37,5 mg + парацетамол 325 mg). По-горе споменахме парацетамола, а трамадолът е полунаркотично вещество, което активира ендорфиновите рецептори. С други думи, след като приеме трамадол, човек се чувства така, сякаш в кръвта му има много хормон на радостта - ендорфин. Причината за болката не се елиминира, но се задействат антиболкови механизми в мозъка. Zaldiar се използва само за лечение на тежки неконтролирани форми на мигрена и само по указание на лекар.

Специални аналгетици против мигрена

Докато има мигрена, учените продължават да се опитват да намерят специално лекарство за лечение на тази мистериозна болест. Значителен процент от пациентите изобщо не могат да намерят упойка сред наличните и популярни аналгетици - нито едно хапче просто не им помага. Ето защо научният пробив в лечението на мигрена беше само въпрос на време и наскоро се случи.

През 1989 г. германската фармацевтична компания GlaxoSmithKline разработи първото специфично лекарство против мигрена, суматриптан. Той свива разширените съдове, блокира освобождаването на свързващ калцитонинг пептид и вещество Р от окончанията на тригеминалния нерв, като по този начин напълно спира мигренозния пристъп. И до днес суматриптан се счита за „златен стандарт“ при лечението на мигрена - това лекарство радикално подобрява качеството на живот на повече от 70% от пациентите, които са го опитали върху себе си.

Триптани

Суматриптан стана първият член на семейството на лекарства против мигрена. През последните 30 години това семейство се разшири с няколко по-ефективни инструмента. Важно е да се разбере, че триптаните не облекчават главоболие, различно от това, причинено от мигрена. В същото време никой друг вид лекарства не е толкова ефективен при лечението на мигрена като триптаните.

Следните триптани се продават в руските аптеки:

Суматриптан и неговите генерични лекарства (лекарства със същата активна съставка):

Imigran в таблетки от 50 и 100 mg и под формата на спрей 20 mg (една доза);

Амигренин 50 и 100 mg (Русия);

Sumamigren 50 и 100 mg (Полша);

Рапимед 50 и 100 mg (Исландия);

Золмитриптан (Zomig 2,5 mg);

Елетриптан (Релаксакс 40 mg);

Наратриптан (Naramig 2,5 mg).

В сравнение с оригиналните лекарства, генеричните лекарства са до четири пъти по-евтини и имат еднаква висока ефективност. В нашата страна Amigrenin (генеричен Sumatriptan) е заслужена любов сред пациентите с мигрена, която може да бъде закупена средно за 150-200 рубли.

Появата на триптани на фармацевтичния пазар е спасение за милиони хора, страдащи от мъчителни пристъпи на мигрена с гадене и повръщане. Но, както често се случва в живота, всяко добро нещо има своите недостатъци. Триптаните не са изключение. Тъй като те силно свиват възпалените съдове, някои хора просто не могат да приемат такива лекарства..

Важно: Триптаните са строго противопоказани при пациенти с хронично високо или лошо контролирано кръвно налягане, исхемична болест на сърцето, както и с анамнеза за миокарден инфаркт или инсулт..

Въпреки че триптаните имат точков, селективен ефект върху съдовете на мозъка, ефектът им върху сърдечните и периферните съдове не може да бъде напълно отписан. Следователно лекарите не предписват лечение с триптан за мигрена при относително здрави и млади пациенти, които изпитват пронизваща болка в сърцето по време на интензивна физическа активност или чувство на оловна тежест в краката. Историята на разширени вени и тромбофлебит също са фактори, които не са в полза на триптаните.

Ако имате мигрена с аура, много е важно да изберете подходящото време за приемане на триптана. По време на аурата съдовете на мозъка се свиват и появата на болка сигнализира за тяхното разширяване и възпаление. Ето защо никога не трябва да приемате хапчета по време на аурата, за да изпреварите болката. Така че няма да я изпреварите, а само удължавате аурата и засилвате мъките си по време на атака..

По-добре е да започнете да лекувате мигрена със Sumatriptan или Zomig след консултация с лекар и основен преглед, включително електрокардиограма на кръвен тест. Разбира се, аптеката ще ви продаде тези лекарства без рецепта, но не бързайте да отидете там, без да посетите лекар. Самият факт, че триптаните се продават по 2 или 3 таблетки в една опаковка, предполага, че предозирането или неправилната им употреба е изпълнено със сериозни негативни последици..

Важно: Триптаните не могат да се използват за лечение на редки тежки форми на мигрена с аура - хемиплегична и базиларна мигрена. Освен това тези лекарства са противопоказани при деца под 18 години, бременни и кърмещи жени..

Обикновено триптаните се понасят добре, само понякога пациентите забелязват усещане за пълзене по кожата, тежест в гърдите и нарушена концентрация. Тридесет години опит в лечението на мигрена с триптани ни позволява да говорим уверено за тяхната безопасност и висока ефективност. Ето защо, ако нямате противопоказания, няма от какво да се страхувате - можете спокойно да започнете лечението..

Производни на ерготамин

Съществува и друг, по-стар клас специални аналгетици против мигрена - производни на ерготамин. Те, за разлика от триптаните, само свиват кръвоносните съдове и освен това много силно и бързо, поради което могат да бъдат опасни, особено при високи дози. В повечето чужди страни тези лекарства не се предписват постоянно за лечение на мигрена. Производните на ерготамин се разглеждат само като резервни вещества за облекчаване на тежки пристъпи, когато не работят други методи.

Например, лекарството Dihydroergotamine в ампули присъства в арсенала на западните лекари в случай на спешна помощ за пациент с мигренозен статус (т.е. страдащ от главоболие в продължение на няколко дни при липса на ефект от конвенционалните аналгетици). Не можете да купите дихидроерготамин без рецепта, но можете да си купите комбинирани болкоуспокояващи с ниско съдържание на ерготамин.

Три такива аналгетици са регистрирани в Русия:

Nomigren (ерготамин тартарат 0,75 mg + кофеин 80 mg + пропифеназон 200 mg + камилофин хлорид 25 mg + меклоксамин цитрат 20 mg). Ерготаминът свива кръвоносните съдове, кофеинът тонизира стените им и ускорява абсорбцията на таблетките, пропифеназонът има аналгетичен ефект, а меклоксаминът неутрализира гаденето;

Синаптон (ерготамин тартарат 1 mg + кофеин 100 mg + размер хидринат 25 mg);

Кофетамин (ерготамин тартарат 1 mg + кофеин 100 mg).

Но в прегледите на пациентите две таблетки Nomigren ви позволяват да спрете мигренозния пристъп с приблизително същата скорост и ефективност като една таблетка Zomiga. Въпреки това, когато се сравняват тези лекарства по отношение на безопасността, се предпочита триптан. И също така трябва да вземете предвид, че комбинираната употреба на ерготаминови производни и триптани е категорично противопоказана, тъй като води до критично стесняване на мозъчните съдове!

Важно: Ако сте приемали Nomigren или друг комбиниран аналгетик с добавка на ерготамин, можете да използвате триптани не по-рано от 24 часа по-късно.!

Производните на ерготамин имат доста широк спектър от противопоказания:

Болести на периферните кръвоносни съдове;

Как да се справим с гаденето по време на пристъп на мигрена?

Пристъпът на мигрена почти винаги е придружен от гадене и понякога повтарящо се повръщане. Той не само е много неприятен, но и пречи на своевременното усвояване на приетите анестетици. Ако сте взели хапче и след това сте повърнали, можете да предположите, че изобщо не сте приемали лекарството. Ето защо, веднага щом почувствате настъпващото гадене, веднага вземете антиеметично средство (Cerucal, Raglan), можете директно заедно с аналгетик.

Въпреки това, дори в самото начало на мигренозния пристъп, когато е твърде рано да се говори за гадене и пулсираща болка, стомахът вече функционира неправилно, не с пълна сила, и храната, изядена в предния ден, се задържа в него. Облекчаващото болката, което приемате, вероятно ще претърпи същата съдба. Той ще лежи там и ще изяде лигавицата, като допълнително провокира гадене. За да избегнете това, приемайте Motilium, лекарство за преяждане, което съдържа комплекс от стомашни ензими, които ускоряват процеса на храносмилане..

Как да изберем правилното лекарство за мигрена?

От разнообразието от болкоуспокояващи, представено по-горе, не е изненадващо да се объркате: кои хапчета да изберете и къде да започнете лечение на мигрена? Най-правилният подход би бил последователният подход - започнете, така да се каже, с най-малкото зло, постепенно преминавайки към най-голямото, и само ако обикновените аналгетици не помогнат. Важно е да изберете адекватна доза, в противен случай ще изпиете още 2 таблетки за един час, още две след няколко часа, в крайна сметка те няма да действат по този начин, защото моментът е пропуснат и вие незаслужено ще запишете лекарството в „неефективни лекарства за мигрена“.

От всички прости НСПВС аспиринът е най-доброто средство за лечение на мигренозно главоболие. Навреме приетите 1000 mg аспирин са сравними по ефективност с триптани, но много по-достъпни. Не забравяйте обаче за корозивния ефект, който ацетилсалициловата киселина има върху стомаха. Поради този минус лечението на мигрена с аспирин е противопоказано при пациенти с гастрит и пептична язва.

Както споменахме по-горе, в Европа е обявено истинско преследване на комбинираните аналгетици поради вредни пристрастяващи добавки (кодеин, фенобарбитал). Ето защо, ако имате силно главоболие, трябва да се задоволите с обикновен аспирин..

Предприемчивите хора са измислили специален "коктейл против мигрена", състоящ се от прости и достъпни съставки:

Чаша вода с разтворени 1000 mg ефервесцентен аспирин;

Чаша прясно сварено сладко черно кафе или кутия кола;

Как работи? Първо, приемате голяма доза бързо абсорбиращ се аспирин. Второ, осигурявате на тялото течност и глюкоза, които запълват стомаха и успокояват мозъка. На трето място, получавате порция стомашни ензими, които ще ви помогнат да смилате съдържанието на стомаха възможно най-бързо и да го преместите в червата, където аспиринът ще се абсорбира. Този коктейл наистина работи! Опитайте и ако имате язва или гастрит, заменете налгезин или напроксен с аспирин в доза 500-750 mg.

Триптаните са вашите лекарства от първа линия при наличие на язва на стомаха или дванадесетопръстника, както и при обостряне на гастрит, или ако ефектът на Аспирин не настъпи 45 минути след приема. В този случай започнете да приемате триптани веднага, в самото начало на следващите атаки. Припомняме ви още веднъж: за лечение на мигрена с триптани трябва да получите разрешение от лекар!

Еднокомпонентните аналгетици (ибупрофен, аналгин, парацетамол, диклофенак) не трябва да се използват в чиста форма, особено аналгин. Опитайте да тествате за себе си ефекта на ибупрофен (600-800 mg) или кеторолак (20 mg), може би това ще е достатъчно, за да се отървете бързо и напълно от главоболието по време на атака. Но парацетамолът и диклофенакът е малко вероятно да бъдат толкова ефективни, колкото аспирина при лечението на мигрена. Въпреки че, както знаете, всеки човек е различен.

Комбинираните аналгетици (Цитрамон, Пенталгин) се използват много по-често за облекчаване на пристъпите на мигрена и действат по-добре, но не забравяйте какво казахме за вредните добавки и пристрастяването. Лекарствата, съдържащи кодеин и фенобарбитал, могат да се използват само за лечение на леки мигрени с 2-3 атаки на месец.

Избраното лекарство за мигрена може да се счита за ефективно, ако:

Напълно облекчава главоболието не по-късно от 4 часа след приложението;

През първите 2 часа гаденето и фотофобията преминават и болката преминава от пулсираща в тъпа и постепенно отшумява;

Помага ви да спрете атаката винаги или почти винаги;

Главоболието не се повтаря на следващия ден;

Не е необходимо да повтаряте това лекарство или да добавяте друго по време на атака..

Как да приемате болкоуспокояващи при мигрена?

Не, не става въпрос за стриктно спазване на инструкциите, не дъвчене на хапчета, които не са предназначени за това, и пиене с достатъчно количество вода. Няма нужда да казвам. Когато се лекува мигрена, времето на приема на лекарството е може би най-важно, а не неговият състав. Всеки аналгетик, прост или комбиниран, конвенционален или специален, е в състояние да спре силно главоболие, независимо от причината. При мигрена обаче имате няколко минути, за да му дадете тази възможност..

Разширяването и възпалението на мозъчните съдове е единствената причина за главоболие само през първите 40-120 минути от началото на атаката (в зависимост от това колко бързо нараства болката). По този начин, ако успеете да вземете обезболяващото средство в рамките на първите два часа, имате шанс да спрете атаката. В противен случай шансът е пропуснат.

Когато гаденето, страхът от ярка светлина и непоносимостта към силни звуци се присъединят към пулсиращо главоболие, това показва, че болковите импулси вече са преминали през влакната на тригеминалния нерв и са достигнали мозъчната кора. Активирани са болкови механизми, които е много трудно да се спрат за аналгетици, особено като се има предвид безсмислието на пероралното приложение.

Важно: Облекчаващите болката, взети твърде късно, независимо от техния вид и състав, няма да ви помогнат да се отървете от мигренозното главоболие, но ще получите всички негативни последици и странични ефекти. Не предозирайте и не повтаряйте дозата на всеки час, надявайки се на облекчение. Ако пристъпът на мигрена е придружен от многократно повръщане, няма смисъл да се пият хапчета изобщо - само инжекции.

Комбинираните аналгетици са по-склонни да ви помогнат, когато се пропусне оптималното време за приемане, но това е само защото добавките против тревожност, които съдържат, притъпяват чувствителността на мозъчната кора и вече не се борят с причината, а с ефекта. Тъй като концентрацията на кодеин и фенобарбитал в такива лекарства е оскъдна, успехът не е гарантиран. Но неконтролираното лечение на мигрена с комбинирани аналгетици определено ще доведе до появата на зависимост от тях. Препоръчва се прием на лекарства с добавка на фенобарбитал или кодеин не повече от два пъти месечно.

Ненавременното приемане на болкоуспокояващо обикновено се превръща в причина човек да страда от ужасно главоболие през целия ден и в крайна сметка се обажда на линейка. Лекарите му инжектират интрамускулно Баралгин, Димедрол, понякога дори Реланиум, в резултат на което изтощеният пациент бързо заспива. Опитайте се никога да не се довеждате до такова състояние: първо, това е опасно за здравето и второ, води до увеличаване на честотата на мигренозните атаки в бъдеще.

Важно: Не можете стоически да понасяте ужасно главоболие и да отказвате да приемате болкоуспокояващи, позовавайки се на тяхната вреда. Колкото по-дълги и болезнени са атаките, толкова по-често ще се повтарят..

Разбира се, изобщо не можете да правите нищо и просто да издържите: мозъкът има защитни механизми против болка, които изключват болката, когато тя престане да бъде аларма за вас, като собственик на тялото, и се превръща в заплаха за самото тяло. След максимум 72 часа в кръвта ще се натрупа огромна концентрация на хормона серотонин и синдромът на болката ще се облекчи.

Резервите на мозъка обаче не са безкрайни - той не може да произвежда серотонин постоянно в диви количества и покачването неизбежно ще последва спад. И ниското ниво на този хормон в кръвта кара човек да изпитва силна болка по някаква, дори и най-незначителната причина. С други думи, прагът на болката намалява и в условията на мигрена това е катастрофа..

Лекарства за болка: помощ или вреда?

Абсолютно всички аналгетици за облекчаване на болката и възпалението нарушават синтеза на ензима циклооксигеназа. Но този ензим не само участва в развитието на възпаление, но присъства и в лигавицата на здравия стомах. Недостигът на циклооксигеназа води до изтъняване и улцерация на лигавицата, така че злоупотребата с НСПВС е изпълнена с развитие на гастрит и язви. Тези лекарства също имат лош ефект върху функционирането на черния дроб и бъбреците, тъй като те се екскретират от тялото чрез един от тези органи или дори чрез двата..

Втората отрицателна точка е физиологичната зависимост. Тялото свиква с факта, че веднага щом нещо се разболее, от нищото се появява „добро хапче“ и премахва възпалението. Той иска да прави все по-малко себе си и все повече да получава такива хапчета. В резултат, ако по-рано можете да се отървете от мигрена с 500 mg аспирин, сега само 1500 mg помага. Броят на лекарствата се увеличава, следователно страничните ефекти се увеличават. Възниква порочен кръг и излизането от него понякога е толкова трудно, колкото отказването от наркотици..

В медицината има специален термин за главоболие, предизвикано от наркотици - злоупотреба (от английското "abuse" - злоупотреба). Веднага след като човек с такъв проблем има намаляване на концентрацията на аналгетици в кръвта, възниква болка, просто като реакция на факта, че не е взел хапчето навреме. Той следва зависимостта си и продължава да увеличава приема на болкоуспокояващи, докато се стигне до хоспитализация с диагноза остро отравяне с наркотици.

Важно: Според СЗО 1 от 50 жители на планетата страда от главоболие, а жените стават жертви на наркомания пет пъти по-често от мъжете.

Почти всички хора, които отдавна и редовно прибягват до аналгетично лечение на мигрена, също развиват постоянна психологическа зависимост от хапчета. Те се страхуват постоянно от припадък, носят купчина кутии и мехури със себе си, харчат значителна част от доходите си за лекарства, пият хапчета просто така, „за да предотвратят болката“. Познахте ли се в това описание? Моля, опитайте се да спрете!

Можете да приемате болкоуспокояващи не повече от два пъти седмично. По време на пристъп на мигрена това трябва да се прави навреме и стриктно в терапевтична (не подценявана!) Доза. Не можете да повторите приема по-рано от посоченото в инструкциите, да пиете повече хапчета на ден от препоръчаното или вместо това да пиете други хапчета, водени от факта, че не сте превишили дозата на всяко отделно лекарство. Те ще ви отровят всички заедно и няма да облекчат болката, ако не могат да го направят веднага..

Важно: Според международните медицински стандарти, без риск от пристрастяване, еднокомпонентните аналгетици могат да се приемат не повече от 15 дни в месеца, а комбинираните, полунаркотични и триптани - не повече от 10 дни в месеца.

Всичко това, разбира се, е прекрасно, казвате, но какво да направя, ако боли?! И нищо не помага? А атаките стават все по-чести? Ще се опитаме да отговорим на тези въпроси в следващата глава..

Как да намалим честотата на пристъпите на мигрена?

Успешното решение на този проблем зависи еднакво от вас самите и от вашия лекар. Какво можете лично да направите, за да направите пристъпите на мигрена по-редки и по-малко болезнени? В самото начало на нашия разговор обсъдихме задействащи фактори - външни и вътрешни фактори, които провокират появата на припадъци. Жалко, но невропатолозите заявяват, че почти никой от пациентите с мигрена не води дневник по техните съвети и не се опитва да идентифицира причинителите си. Всички казват нещо като „Имам припадъци, когато съм нервен“ или „Просто не съм спал достатъчно“, но не правят нищо, за да се предпазят от тези рискове.!

Опитайте се да спрете да мислите на принципа „ние не сме такива, животът е такъв“. Вие сте напълно способни да организирате правилния режим на работа и почивка, да се научите как да се отпускате след стрес, да вдъхнете в себе си любов към лека, здравословна храна, спорт и активен начин на живот. Ако припадъците са провокирани от външни фактори (продължителни силни звуци, замърсен въздух, алергени), просто ги елиминирайте от живота си. Е, ако дори и най-внимателното отношение към себе си все още не ви позволява да намалите честотата на мигренозните пристъпи, е време да се консултирате с лекар за сериозно лечение..

След прегледа ще ви бъде предписан курс на приемане на специални лекарства, насочени към намаляване на чувствителността на мозъчните съдове. Те не облекчават главоболието, но предотвратяват появата му. На всеки с тежка мигрена се препоръчва да се подлага на превантивно лечение на всеки 2-3 години, което обикновено трае 3-6 месеца.

Не забравяйте да посетите Вашия лекар, ако:

Всеки месец имате 3 или повече тежки пристъпи на мигрена и в интервалите между тях ви измъчва фон, притискащо главоболие;

Принудени сте да надвишавате препоръчаните дози и честотата на аналгетиците, тъй като те вече не са ефективни и вашата мигрена е извън контрол.

За да се намали честотата на мигренозните атаки, се използват лекарства от различни класове:

Антиепилептични лекарства - Топамакс в доза до 100 mg, валпроева киселина (Depakin), габапентин (Neurontin, Tebantin). Тези лекарства намаляват възбудимостта на мозъка, така че причинителите не предизвикват лесно и бързо пристъп на мигрена;

Антидепресанти - лекарства, които повишават концентрацията на хормоните серотонин и норепинефрин в кръвта, например венлафаксин (Velafax, Efevelon, Venlaxin), пароксетин (Paxil, Reksetin, Tsipramil) и трицикличния антидепресант амитриптилин. Всички те са насочени към укрепване на защитата на мозъка срещу болка. Използва се в минимални терапевтични дози;

Бета-блокери - Пропранолол, Анаприлин, Обсидан, използвани за понижаване на кръвното налягане. Такива лекарства също забавят сърдечната честота, така че се предписват за лечение на мигрена само за тези, чието кръвно налягане почти винаги се поддържа на 120/80, а пулсът е стабилен;

Блокери на калциевите канали - за мигрена се използват Verapamil и nimodipine (Nimotop). За понижаване на кръвното налягане са необходими достатъчно високи дози от тези лекарства, но като цяло те стабилизират добре съдовия тонус;

Лекарства, които подобряват мозъчното кръвообращение - например, Вазобрал на капки и таблетки. При лечението на мигрена той има умерена ефективност, но е напълно безопасен и подходящ за почти всички;

Магнезиеви препарати - за укрепване на кръвоносните съдове и поддържане на сърцето.

Атаката започва: какво да се прави?

Нека обобщим нашия разговор за лечение на мигрена, съберем целия арсенал и изготвим ясен план за действие, за да не загубим нито една ценна минута, когато атака ви удари отново.

Така че, ако главоболието започна:

Приберете се веднага вкъщи, вземете свободно време от работа;

Вземете топъл душ, използвайте ароматни масла, които ви помагат да се справите с болката (лавандула, пачули, бергамот);

Направете чаша сладък чай или кафе, разтворете 2 ефервесцентни таблетки аспирин в чаша, яжте нещо леко, ако не сте яли дълго време, вземете хапче Motilium и ако ви прилошава, то Cerucala;

Заключете се в стаята, дръпнете завесите, легнете под завивките, отпуснете се и се опитайте да заспите;

Ако след 45-60 минути болката не започне да отстъпва, използвайте температурен контраст: сложете студена мокра кърпа на челото или под врата си и спуснете краката си в леген с гореща вода. Помолете някой от близките ви да ви масажира или прибягнете до акупресура, чиито схеми са лесни за намиране в мрежата;

След 2 часа, ако болката все още не се облекчи, вземете триптан или комбиниран аналгетик със седативен компонент;

Ако атаката не е спряла дори 2 часа след това, повръщането е започнало, не пийте повече хапчета - обадете се на линейка или инжектирайте Baralgin / Ketorolac у дома, ако е възможно.

Кога да се обадите на линейка?

Има ситуации, когато трябва да се извика линейка в неизбежен случай. Въпреки че мигрената не е опасно заболяване, в много редки случаи тя приема заплашителна форма и може да доведе до сериозни усложнения. Прочетете внимателно следния списък: дори ако сте свикнали да се справяте самостоятелно с атаки, някои отклонения от обичайния сценарий трябва да ви накарат незабавно да вземете телефонния приемник.

Обадете се на линейка, ако:

Атаката продължава повече от три дни, тоест имате така наречения "мигренозен статус", резултатът от който, особено в зряла възраст, може да бъде инсулт;

Имали сте повтарящо се повръщане, диария и дехидратация;

Мигренозната аура продължава повече от 1 час;

Нарушенията на зрението, речта, допира и обонянието продължават по време на атаката, а не просто я предшестват;

Преди това вашата мигрена никога не е била придружена от аура, но сега изведнъж се появи;

Имате силно замайване, потъмняване на очите, изкривяване на предмети, пълна слепота, загуба на съзнание, дезориентация в пространството;

Курсът на вашата мигрена се е променил драстично и през последната седмица сте имали второ или трето нападение;

Вие сте на възраст над 55 години, дълго време сте имали мигрена и изведнъж отново имате силно главоболие, подобно на мигрена.

Надяваме се, че днес успяхме да отговорим на всички ваши въпроси относно мигрената, да ви помогнем да намерите надежда и да предложите начини да вземете тази коварна и мистериозна болест под свой контрол. Грижете се за себе си и бъдете здрави!

С повишена интензивност на атаките, тяхното непрекъснато проследяване една след друга с кратки интервали на облекчение, се диагностицира мигренозният статус. Характеризира се със симптоми като забавен пулс, дразнене на менингите, постоянно повръщане без.

Сега лекарства от ново поколение - триптани - се използват като терапия при мигренозни атаки. Това са специфични аналгетици, които действат върху невротрансмитерите на серотонин, производни на 5-хидрокситриптамин, поради което и тази група лекарства получи своето име.

Първото заболяване, както вярват съвременните експерти, е наследствено. Пациентите с хипертония имат крехки периферни съдове и колкото по-далеч са от сърцето, толкова по-тънки. Сърдечният мускул също може да бъде отслабен от раждането. С възрастта тези причини водят до факта, че сърцето трябва да бие все по-интензивно, за да доставя кръв...

Ето 13 лесни домашни средства за ефективно и естествено облекчаване на главоболието..


Следваща Статия
Мозъчен байпас за деца и възрастни